Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar

Ev almak, ev sahibi olmak herkesin hayatında hayalini kurduğu en büyük arzulardan birisidir. İnsanlar hayatlarında çoğu zaman tabiri caizse dişinden tırnağından arttırıp, birikim yapıp bir evim olsun diye uğraşır. Günümüzde ev almak isteyenler ya da alabilenlerin çoğu bankalardan konut kredisi kullanmaktadırlar.

Bankalardan konut kredisi alabilmek için öncelikle alacağınız evi belirlemelisiniz. Alacağınız evi belirledikten sonra banka ile görüşüp konut kredisi kullanmak istediğinizi belirtmelisiniz. Bundan sonra her şey tamamıdır? Hayır, bu artık sizin eviniz var demek değildir. Banka alacağınız evi görmek ister ve bu evin değerini belirlemek ister. Peki, banka bunu nasıl yapıyor? Bankalar evin değerinin belirlenmesi için eksper görevlendirir. Ekspertiz evi gelir görür ve birçok açıdan değerlendirir. Bunun sonucunda eve bir değer biçer, sizinle ilgili başka bir sıkıntı yoksa ev için kredi verebileceğini belirtir. Varsayalım baktığınız eve 100 bin TL değer biçildi ve banka kredi vermeyi kabul etti. Ama maalesef banka krediyi size 100 bin TL olarak vermez. Bankalar ev kredilerinde uzman incelemesi sonucunda biçilen değerin %70’ini müşterisine verir. %70’lik oranın üzerinde kredi veren banka pek yoktur. Bunun sebebi de BDDK’nın uygulamış olduğu kurallardan ibarettir. Yani ev almak için size bir peşinat gereklidir. Peki, peşinatsız ev kredisi verene bankalar var mıdır?

Peşinatsız ev kredisi almanın ilk yolu başka bir evi ipotek olarak göstermenizdir. Yani ev için gerekli %30’luk miktarı ödemeden kredinin tamamını bankadan alabilmeniz için bir tanıdığınızın evini ipotek ettirmenizdir. Bunu yapmak da sizin ve çevrenizin durumuna bağlıdır. Evini sizin için ipotek ettirecek birisini bulmanız gerekir.

Peşinatsız kredi almanın bir diğer yolu da tanıdık bir emlakçı ve onunda tanıdığı olan bir banka müdürü olmasıdır. Bu şekilde hatır işleriyle de bankalar müşterilere bir şekilde peşinatsız kredi ayarlayabilirler. Sizin kendinizin de banka müdürü tanıdığınız var ise size de bu işi halledebilirsiniz.

2015 yılında peşinatsız banka kredisi veren bankalar arasında Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası gibi bankalar peşinatsız ev kredisi veren bankalardandır.Bir önceki yazımız olan Motosiklet Kredisi başlıklı makalemizde Kredi, Motor Kredisi ve Motosiklet Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git