Peşinatsız Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Her insanın ev almak gibi araba almak hayali de vardır. Ev aldıktan sonra artık bir de araba alalım diye düşünen insan sayısı oldukça fazladır. Araç almak isteyenlerin imdadına yine bankalar yetişmektedir. Araba için yeterli paranız yoksa bankaların sağladığı taşıt kredilerinden faydalanabilirsiniz. Zaten günümüzde birçok kişi de bu kredilerden yaralanmaktadır. Araç kredisi yani taşıt kredisi adı altında bütün bankalar araç sahibi olmak isteyenlere çeşitli vade ve faiz seçenekleriyle kredi vermektedirler. Bankalar yalnızca sıfır model arabalar için bu krediyi verirler. Bankalar araç fiyatı 50.000 TL ye kadar olan miktarlarda, tutarın %70’ine kadar kredi sağlamaktadır. Geri kalan %30’luk tutarı sizin peşinat olarak vermeniz gerekiyor. 50.000 TL’nin üzerindeki araçlarda kredi tutarının %50’lik kısmını kredi olarak vermektedirler. Bu oranlar BDDK’nın belirlediği sınırdır. Peşinatsız taşıt kredisi veren bankalar arasında herhangi bir bankayı sayamayız. Günümüzde her banka yasal düzenlemeden dolayı belirli oranlarda kredi çıkarabilmektedirler.

Araç kredisi alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Alacağınız araç kredisinin vade ve faiz oranlarını en iyi şekilde araştırmalısınız. Çünkü her banka farklı seçenekler sunmaktadır. Size en uygun vade ve faiz seçeneğini belirleyip o şekilde kredi almalısınız. Çok fazla vade koymak yerine sizin ödeyebileceğiniz tutarı belirleyip her ay bu tutarı ödeyecek vade seçenekleri belirlemelisiniz. Bu sayede çok fazla faiz ödememiş olursunuz.

Peşinatsız taşıt kredisi veren bankalar olmadığı için, peşinatsız taşıt alabilmek için ilk yol peşinat tutarının bankadan ihtiyaç kredisi olarak çekilmesi olabilir. Taşıt kredisi olarak verdiği tutardan sonra kalan %30’luk ya da %50’lik kısım için ihtiyaç kredisine başvurup alabilirsiniz. Bu şekilde yaptığınızda hem taşı kredisi hem de ihtiyaç kredisi ödemeniz gerekiyor. Bu şekilde plan yaptıysanız ödemelerinizi ve vadenizi 2 kredi için düzgün bir şekilde belirlemelisiniz. Peşinatsız taşıt almak için diğer bir seçenek ise otomobil markalarının dönem dönem düzenlediği kampanyalar olabilir. Bu kampanyalarda peşinatsız ödeme seçenekleri mevcut olabiliyor. Satın alınması söz konusu aracın tamamı için kredi çıkarılıyor. Sonuç olarak bankalardan peşinat kullanmadan taşıt kredisi almak mümkün değildir.Bir önceki yazımız olan Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Ev Kredisi, Peşinatsız Ev Kredisi ve Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git