Peşinatsız Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Bir araç almayı düşünüyor iseniz ve aracı satın alacak yeterli maddi gücünüz bulunmuyor ise, peşinatsız taşıt kredisi veren bankalar şeklinde bir araştırmaya girebilirsiniz. Burada bilmeniz gereken en önemli husus, bankaların satın alınacak araç bedelinin tamamına kredi vermediğidir. Ya da her hangi bir araç üreticisinin bayisinden kendi finansal kaynakları dahilinde araç alımını düşünür iseniz, bu seçenekte de size kredi açılacak, ancak belli miktarda peşinat istenecektir.

Peşinatsız taşıt kredisi çekmenin bahsedilen hususları haricinde farklı yöntemleri bulunmaktadır. Dileyenler ödeme durumları çerçevesinde bu yöntemleri kullanabilir ve hiç peşinat ödemeden eşit taksitler ile araç sahibi olabilir.

Peşinatsız Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Araç almak istiyor ve kredi kullanmayı düşünüyor iseniz, ancak peşinatı verecek maddi birikiminiz bulunmuyor ise, peşinat kısmını da kredilendirme şansınız bulunmaktadır. Her hangi bir bankadan ya da maaşınızı aldığınız veya faaliyetlerinizde kullandığınız bankadan taşıt kredisi talebinde bulunmalısınız. Bankalar size belirli bir oranda taşıt kredisi verecek ve bunu 48 aya uzayan vadeler ile sizden geri talep edecektir.

Arada kalan farkı ödeyebilmeniz için uygulayabileceğiniz yöntem, taşıt kredisi haricinde tüketici kredisi çekmenizdir. Bazı bankalar bu duruma sıcak bakmasa da, siciliniz ve gelir düzeyiniz peşinatsız taşıt kredisi veren bankalar ile çalışma imkanınızı arttıracaktır. Sistem aslında taşıt kredisinin peşinatsız verilmesi değil, sizlere ikinci bir kredi kullandırılmasıdır.

Ancak bahsedildiği gibi böyle bir krediye müracaat etmenden önce, gelir durumunuzu gözden geçirmeli ve ödeme şartlarının ekonomik durumunuza uygun olup olmadığını değerlendirmelisiniz. Tahmin edeceğiniz üzere satın aldığınız araç ipotekli olacak, ruhsata şerh konulacak ve borcun tamamı kapatılana kadar aracı satma şansınız bulunmayacaktır.

Diğer bir ifade ile nakde sıkıştığınız anda, satın aldığınız aracı satıp nakit ihtiyacınızı giderme şansınız bulunmamaktadır. Araç kredisinin haricinde ikinci bir tüketici kredisi kullanarak peşinatı yaratmaya çalışmadan önce bu hususa dikkat etmelisiniz.

Peşinatsız Taşıt Kredisi Şartları

Sizlerde peşinatsız taşıt kredisi veren bankalar şeklinde bir arayışa giriyor iseniz, belli şartları sağlamanız gerekmektedir. Gelir düzeyinizin hem taşıt kredisini, hem de tüketici kredisini karşılayacak seviyede olması bu krediler haricinde açık bir kredinizin bulunmaması ve temiz bir sicile sahip olmanız bu şartlar arasında bulunmaktadır.Bir önceki yazımız olan Bireysel Krediler ve SGK Şartı başlıklı makalemizde Kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git