Refinansman Kredisi Nedir?

Refinansman Kredisi ; Belli bir zaman önce, her ne kadar da en cazip imkânlarla sunulan krediyi kullanmış olsak da, bir süre sonra kullanılmış olan kredi tüm cazibesini yitirmekte ve yüksek faiz oranı nedeni ile de gereksiz yere cebimizden daha fazla para çıkmasına neden olmaktadır. İşte tam da bu noktada Refinansman Kredisi denilen kavram devreye girmekte olup, kullanılmış olan konut kredisinin başka bir bankanın daha cazip faiz oranlarına sahip olan bir başka konut kredisi ile kapatılması anlamına gelmektedir. Refinasman kredisi denilen kredi ile tüketici ilk krediyi çektiği bankadan farklı başka bir bankadan daha düşük olarak yeni bir kredi çekmekte ve eski kredi borcunu kapatmaktadır. Borcu kapatma amaçlı olarak yeni kredi için başvurduğunuz banka yine ilk krediyi çektiğiniz banka olması durumunda da bu işleme yeniden yapılandırma denilmektedir.

            Mevcut kredinizi başka bir bankaya taşıyarak Refinansman kredisi kullanmak isterseniz atacağınız adımlar aşağıdaki gibi olacaktır.

 Önce tercih ettiğiniz bankaya çeşitli yollarla refinansman kredisi başvurusunda bulunursunuz. Başvurulan banka normal prosedürleri uygulayarak süreçleri tamamlar ve kredinin onaylanmasını sağlar. Onaylanan krediye ait sözleşme ve evraklar hazırlanıp, tüketici tarafından okunup imzalandıktan sonra ilk bankadan alınan krediye ilişkin olarak kalan bakiye yeni kredi ile banka tarafından kapatılarak hipotek kaldırılır ve ikinci krediye ilişkin olarak konuta konulacak olan yeni hipotek işleminin yapılması ile refinansman kredisi işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Peki, refinansman kredisi ile ne gibi avantajlar ve değişiklikler elde edilmektedir?

Kredi faiz oranı, kredi süresi, taksit sayısı, finansman kuruluşu, faizini türü, para birimi, şayet aynı hipotekle birden fazla konut kredisi alınma durumu söz konusu olmuş ise bu kredilerin birleştirilmesi gibi değişiklikler ve avantajlar elde edilmektedir.Bir önceki yazımız olan Ofis İşyeri Kredisi başlıklı makalemizde işyeri kredisi, ofis kredisi ve Ofis/İşyeri Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git