SMS ile Kredi Notu Sorgulama

Kişilerin bankalar ile olan ilişkilerinin sonuçlarını yansıtan kredi notları Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınan tablolardır. Kişilerin finansal hayatlarında en önemli unsur olan kredi notları bankaların kişiler ile yapacakları banka ürünü anlaşmalarda en çok göz önünde bulundurdukları kavramdır. Bu nedenle kredi notunun sorgulanması ve bankalara bir başvuru yapmadan önce öğrenilmesi kişiler içinde önem arz etmeye başlamıştır.

Bankalar ve müşteriler arasında yapılan anlaşmalar müşterilerin kredi notu kavramını ortaya çıkarmıştır. Kredi notu bankaların müşterileri ile arasında olan ilişkilerine yön vermesinde en önemli etkendir. Kredi notları KKB tarafından tutulur. Kredi notu kavramının yangınlaşması ve önemli bir noktada olması kredi notu sorgulamanın önemini arttırmıştır. İşte bu noktada bazı bankalar ve firmalar ile KKB arasında kredi notu sorgulamaları ile ilgili bazı anlaşmalar söz konusu olmaya başlamıştır.

Kişiler kredi notlarını Kredi Kayıt Bürosu ve Findeks Finansal Yönetim Kurumları internet sayfalarından üyelik yaparak kredi notlarını sorgulayabilmekteydiler. Ancak son zamanlarda kişilerin kredi olanakları hakkında fikir sahibi olabilmeleri adına önemli olan kredi notlarını sorgulayabilmeleri adına farklı bir seçenek olarak SMS ile kredi notu sorgulama hizmeti de kişilere sunulmuştur. Bankalar ve müşteriler arasında yapılan anlaşmalar müşterilerin kredi notu kavramını ortaya çıkarmıştır. Kredi notu bankaların müşterileri ile arasında olan ilişkilerine yön vermesinde en önemli etkendir. Kredi notları KKB tarafından tutulur.

Kredi notu kavramının yangınlaşması ve önemli bir noktada olması kredi notu sorgulamanın önemini arttırmıştır. İşte bu noktada bazı bankalar ve firmalar ile KKB arasında kredi notu sorgulamaları ile ilgili bazı anlaşmalar söz konusu olmaya başlamıştır. KKB ve bazı kurumlar arasında yani GSM operatörleri arasında yapılan anlaşmalar sonucunda kişilere cep telefonlarından SMS ile kredi notu sorgulama imkânı sunulmuştur. Bunun içinde kişiler operatörlere göre farklılık gösteren numaralara T.C. kimlik numaraları ile kısa mesaj atarak kredi notlarını sorgulayabilmektedirler. Kişilerin finansal hayatlarında kolaylık sağlamak amacı ile sunulan hizmetlerden olan işlem ücreti çok fazla olamamakla beraber operatörlere göre değişiklik gösterebilir.Bir önceki yazımız olan Kredi Notu ve FİNDEKS Aynı Mıdır? başlıklı makalemizde Findeks, Kredi Notu ve Kredi Notu ve FİNDEKS Aynı Mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git