SSK sız Kredi Veren Bankalar

Finansal kurumlar arasında yer alan ve kredi işlemlerinde müşteriler arasında oldukça yaygınlaşan bankaların kredi vermede ki şartları kişiler tarafından merak edilen bazı noktaları öne çıkarmıştır. Bankaların müşterileri ile olan ilişkilerine yön vermelerinde en çok etkili olan faktör müşterilerinin kredi notlarıdır.

Bunun yanı sıra genel olarak bankalar kendilerine herhangi bir banka ürünü için başvuran müşterilerinde kullanacakları ürünlerin geri ödemelerin de sorun yaşamaması adına SSK şartını da aramaktadır. Kişilerin kullandıkları banka ürünlerinin geri ödeyebilmeleri adına gerekli görülen SSK herkesin SSK’lı çalışan olmasının çok mümkün olması nedeni ile esnetilmiş bir şart haline gelmesine neden olmuştur.

Bu şart esnetilmiş olsa da SSK’lı müşterilerin bankaların kredi olanaklarından faydalanabilmesi daha kolaydır. SSK’lı olmayan bireylerin acil nakit ihtiyaçlarında ise SSK sız kredi veren bankalar ön plana çıkmaktadır. Sigortasız çalışan ya da aylık sabit bir geliri olmayan işlerde çalışanların bankalardan kredi kullanabilme şansları düşüktür. Bu türden kişilerin kredi talebinde bulundukları bankalarda bulunan vadeli veya vadesi mevduat hesaplarında para bulunmaları bankalardan kredi almalarını kolaylaştırabilmektedir.

SSK’sı olmayan fakat bankalara teminat olarak gösterebilecekleri maddi değeri yüksek olan gayrimenkule sahip olan bireyler SSK şartı aramayan bankalardan kredi kullanabilmektedirler. Kefilsiz ve gelir belgesiz kredi veren bankaların sayıların artması bu bankalardan kullanılan kredi miktarlarını arttırmıştır. Bankalara herhangi bir talepte bulunulmasında bankalar ilk olarak kişilerin kredi notlarına ve son 6 ay içerisinde müşterilerin sigorta primlerinin olup olmadığına bakarlar. SSK’sı olamayan bireylerin kredi kullanmaları zorlaşmaktadır.

Günümüzde bazı bankalar çeşitli ihtiyaç kredisi ve tüketici kredisi seçeneklerinde SSK zorunluluğu aramamaktadır. SSK sız kredi veren bankalar: Halk Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Deniz Bank, ING Bank ve Finans Bank şeklinde ifade edilebilmektedir. Bu bankalardan kredi çekmek isteyen SSK’sız müşterilerin kredi talebinde bulunacakları bankayla ya da herhangi başka bir banka ile düzenli bir finansal ilişki içinde olmaları krediler için olumlu bir etki oluşturmaktadır. Kişilerin kredi talep ettikleri bankalarda hesaplarının olması da olumlu bir etkendir.

 

 Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Eğitim Kredisi başlıklı makalemizde Kredi ve Ziraat Bankası Eğitim Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git