Tam Değerinde Tam Zamanında

Ticari olarak satışa sunulmuş malın el değiştirip satın alındığı ortama piyasa denir. Kullanımı başka bir kişiye geçtiğinde yine satışa sunulursa, yine piyasa değeriyle alakalıdır. Borsa ise ticari konulara dair malların evraklarının bulunduğu piyasadaki kurumsal işlemler bütünüdür. Ekonomiden çok anlamasak da, borsaya nasıl girilir, araştırıp anlayabiliriz. Ama oynamak isteyenlerin iyice bilmeden adım atmamasında fayda var. Borsa işlemlerinin internetten yapılıyor olmasıyla, borsanın tarihinin araştırılması aynı hassasiyeti gerektirmeyebilir. Yatırımcı olmak için kendimizi temsil edecek kadar bilgi sahibi olmalı, işlem yapmanın gerekliliklerini öğrenmeli ve piyasa değerleri anlaşılmalı. Hangi yatırım araçları kullanılacaksa, ona göre saptanan hesap bilgileri, internet işlemleri, piyasa takip sistemleri ile gelişmeler kaydedilir.

 

Çeşitli eğitim olanaklarıyla bu konunun derinlerine inmek daha doğru olacaktır. Şansınıza güvenseniz de, psikolojik olarak rahatsızlanmamak için, paranızı riske atmadan kendinizi deneyebileceğiniz, sanal para ile işleyen ortamlar var. Bu konuyu karlı bulup da, paranın dibine vurmak ne alaka diyenler de dikkatli olsun çünkü bugünlerde borsaya nasıl girilir diye soranlara açılan bir sistem güya milyon dolarlar kazandırıyormuş haberleri yaygın. Önce hesap bilgileriniz yeterli diyorlar, sonra kredi kartınız olmazsa yardımcı olamayız diyerek, sizi ikna olmak istemediğiniz bir konuda ikna etmeye çalışıyorlar. Bilgisayar otomatik olarak işlemleri yapıyor, deseler de, bu görünmüyor. Kimsenin bir şeyden anladığı yok. Oysa, şu çok iyi bilinmeli ki, borsa da ticari ahlak çerçevesinde, ekonomiye katkısı olacak şekilde, yatırım işlemlerinin belirli sebeplere dayandığı bir öngörü gerektirir.

 

Yatırım hesabı yasal bir aracı kurumdan açılmalı. İnternet üzerinden yatırım yapmak da, piyasayı takip etmek de mümkün. Televizyonun ekonomi haberleri ve ağırlıklı olarak borsaya ayrılmış kanallarından hangi şirketin geleceğinin daha parlak olduğu değerlendirilmeli ve borsaya nasıl girilir diye sormadan evvel, konunun sadece ekonomiye dayalı olmadığı sembolik olarak da olsa anlaşılmalı. Şirketler hakkında bilgi sahibi olmak, gelecek dönemlerde sizi nelerin beklediğini doğru tahmin etmek ve fiyatların halka açıklık oranına göre karar alabilir durumda olmak gerekir. Risk faktörü ile sınırlandırılmış fiyatlar, aşırı beklentiye girmemeyi de gerektirir.Etiketler:

Sayfa başına git