Tarım Kredisi Veren Bankalar

Türkiye’de çiftçilik ile hayatını geçiren pek çok aile yer almaktadır. Özellikle kırsal kesimlerin bulunduğu bölgelerde tarım ile uğraşan pek çok aile olduğundan tarım kredisi oldukça önemli bir etken olmaktadır. Her bankada olmasa da pek çok bankada tarım kredisi yer almaktadır. Bunun yanı sıra, tarım kredisi çekebilmek için belirli hususlar olmaktadır.

Tarım kredisi veren bankalar arasında ilk sırada Ziraat Bankası bulunmaktadır. Uzun yıllardır çiftçilere belirli kredi ürünleri veren Ziraat Bankası, hem çiftçilerin nakit ihtiyaçlarını karşılamakta hem de elinde tarım ile ilgili ürünleri olan kişilerin elinde ki ürünlerini yenileme de ya da yenilerini almada yardımcı olmaktadır. Tarım kredisi veren bankalar arasında en önemli husus ise, kişilerin çektikleri krediyi ödeme şekilleri olmaktadır. Genellikle tarım işlerinde kişiler öncelikle tarlalarına ekmekte ve daha sonrasında hasat zamanı geldiğinde ödeme almaktadırlar. Hasat zamanı gelen para ile de eğer kredi çekildi ise o zaman yapılmaktadır. Bu yüzden bankalar ile de ödeme planları bu şekilde yapılandırılmaktadır. Bankalar bu durumu bildiklerinden çiftçilere isterler ise hasat zamanı ödeme imkânı sunmakta isterler ise de aylık ödeme imkânı sunmaktadır. Tarım kredilerinde faiz oranı fazla olmamaktadır. İhtiyaç kredilerinde ya da taşıt kredilerinde faiz oranları normal iken, tarım kredilerinde normalden biraz daha az olarak belirlenmektedir.

Ziraat Bankasının yanı sıra; Denizbank, Finansbank, TEB, Yapı Kredi gibi bankalarda çiftçilere tarım kredisi veren bankalar içerisinde yer almaktadır. Bu bankaların Ziraat Bankası’ndan farkı ise kişilere genel olarak sadece finansal destek olarak yardımda bulunmaktadır. Ancak bu durum bile pek çok ailenin hayatını değiştirmektedir. Tarım kredisi veren bankalar içerisinde bir tercih yapabilmek için öncelikle kişinin neye ihtiyaç olduğunu bilmesi gerekmektedir. Nakit bir paraya mı yoksa elindeki ekipmanları mı yenilemek istediğini kararlaştırarak kendisine yardımcı olan banka üzerinde bir tercih yapabilmektedir. Daha sonrasında ise bankaların faiz oranları ve ödeme planlarının nasıl olduğuna bakmak gerekmektedir. Bu sayede alınan para, hem kişinin bütçesini sarsmadan rahat bir şekilde ödenecek hem de gereken yerlere giderek kişilerin hayatlarını kolaylaştırmaktadır.Bir önceki yazımız olan Araç İpoteği ile Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git