Tüfe Nedir?

Ekonomi ile ilgili olarak sıkça duyulan TÜFE’ nin açılımı Tüketici Fiyatları Endeksidir. Tüfe nedir? Tüfe; belirli bir dönemde tüketici tarafından satın alınan mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişmeleri ölçen endekstir. Tüfe ayrıca belirli bir dönemde satın alınan ürün ya da hizmetin fiyatının başka bir dönemde olan fiyatı ile karşılaştırma yapabilinmesini sağlayan bir ölçme yöntemidir.

Bu yüzden tüfe tüketici tarafındaki yıllık fiyat değişimi olan enflasyonu ölçmek için kullanılır. Tüfe nedir? Tüfe hesaplanırken öncelikli olarak ülkenin genelini temsil eden bir örnek kitlenin bir yıl içerisinde hangi mal ve hizmete ne kadar para harcadığı hesaplanmaktadır. Bu hesaplamadan çıkan sonuca göre harcama gruplarına endeks içerisinde farklı ağırlıklar verilmektedir. Böylelikle bu örnek kitle tarafından yüksek oranda tüketilen mal ve hizmetler daha yüksek bir ağırlığa sahip olurken daha az tüketilenler daha düşük bir ağırlığa sahip olmaktadır.

Yılın her ayının belirli günlerinde ve belirli alışveriş merkezlerinden alınan mal ve hizmet fiyatlarındaki değişim bu ağırlıklara göre ölçülerek o ayın tüketici enflasyon rakamına ulaşılmaktadır. TÜFE istatistikleri ‘index sayılar’ adı verilen bir yöntem ile hesaplanmaktadır. TÜFE hesaplanırken ilk olarak, ülke genelini temsil eden bir örneklem grup oluşturulur. Daha sonra bu grupların farklı ürün ve hizmetlere ne oranlarda harcama yaptıkları hesaplanır. Bu hesaplama sonucunda harcama gruplarına endeks içerisinde farklı katsayılar verilerek bir toplam oluşturulur. Böylece toplumun tükettiği ürün ve hizmetler ile ilgili genel bir hesaplama yapılmış olunur.

Aynı zamanda ve ürünlerle yapılan sürekli araştırmalar ile aylık bazda TÜFE oluşturulmuş olunur.  TÜFE’ nin hesaplanmaya başlandığı ilk dönem baz dönem olarak alınır. TÜFE yıllara göre hesaplandığından baz dönem 1 yıl olmaktadır. Baz dönemde tüketicilerin aldığı ürünlerin fiyatları toplamı 1000TL olsun, bu değere 100 puan verilir. Bir sonraki dönemde aynı şekilde aynı ürünlerle yapılan çalışmada ürünlerin toplam fiyatı 1100TL olursa TÜFE baz puanı 110 olacaktır. Bu da şu anlama gelir. Ürün grubunun değeri %10 artmıştır. Yani gelir sahiplerinin satın alma gücü azalmıştır.

 Bir önceki yazımız olan Tahvil Nedir? başlıklı makalemizde tahvil ve Tahvil Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git