Yapı Kredi Bankası Monimetric İle Veri Yönetimi Yapıyor

Yapı Kredi bankası raporlama konusunda altyapısını geliştirmek ve tüm raporlama işlemlerini tek platformdan yönetmek için METRIC tarafından hazırlanan Monimetric ürününü kullanmaya başladı. Regülasyon ve denetim uyumlu olan basit bir arayüze sahip ve diğer sistemlerden daha kapsamlı altyapı raporlama sistemine sahip olan bu ürün Yapı Kredi’nin operasyonel süreçlerini hızlandırmayı hedefliyor.

Monimetric Sistemin Yapı Kredi Bankasına Katkısı

Monimetric sistemine geçiş yapan banka kullanıcı senkronizasyonu, manuel ve otomatik yetkilendirme işlemlerini hızlandırdı. Bu bağlamda tüm süreçleri %80 oranında hızlandırdığı belirtilen yeni ürün sistemler arasında da nesne transferi yapabilme imkanı sunuyor. Bu sistem banka çalışanlarının manuel olarak yaptığı raporlama sistemindeki zaman kaybını en aza indirgeyerek daha verimli çalışma saatleri sunuyor. İç Denetim ve BDDK sorguları için de uygun olarak hazırlanan Monimetric sistemi tüm parametrelerin tek ekrandan izlenmesini ve istenildiği zaman müdahale edilmesini sağlıyor.

METRIC Yönetici Ortağından Açıklamalar

METRIC firmasının yönetici ortağı olan Kenan Bağcı yaptığı açıklamalar şöyle;

  • Veri gizliliği ve güvenliği üzerine günümüzde tüm şirketlerin oldukça yoğun bir çalışma gösterdiğini belirtti.
  • İç teftiş ve yasal denetimlere kadar tüm verinin güvenliğini sağlamak denetim şirketlerinin sorumluluğu altında oluyor.
  • Yapı Kredi Bankası’nın öncelikli ihtiyacının süreçlerin otomatik yönetilmesi ve denetim raporlaması olduğu belirten Kenan Bağcı ayrıca BT altyapısındaki bilgi güvenliğinin de BDDK standartlarına uygunluğuna değindi.
  • Monimetric uygulama ile tüm Yapı Kredi Bankası sistemini uçtan uca birbirine bağladıkları ve SAP Business Objects sistemi kullanılarak tek ekrandan yönetim sağladıklarını belirtti.

Bu şekilde açıklama yapan Kenan Bağcı üretilen ürünün her bankanın ihtiyacına göre farklı hazırlandığını, bir bankanın kullandığı sistemi diğerinin kullanmadığını belirterek veri güvenliğine dikkat çekti.

Yapı Kredi Bankası Sistem Mühendisinden Açıklamalar

Yapı Kredi Bankası Sistem Mühendisi olan Sinan Altıner yaptığı açıklamaya göre METRIC ile uzun yıllardır çalıştıklarını ve her yeni üründe bankacılık sistemini daha üst seviyeye taşıdığını belirtti. Altıner proje sonunda manuel olarak yapılması gereken süreçlerin bu sistem ile otomatik bir şekilde yapıldığını bunun da iş gücü ve zaman tasarrufu sağladığını belirtti. Uygulama özellikle yönetimden sorumlu teknik ekibin verimliliğini artırdığını ve istenilen raporlara tek pencere üzerinden ulaşım sağlandığını belirtti.Bir önceki yazımız olan Katar Krizinin Bankacılık Sektörüne Etkisi başlıklı makalemizde Katar ve QNB FİNANSBANK hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git