Yeni Faiz Tedbirleri Geliyor

Faizlerin düzenli bir şekilde yukarı yönde ilerlemesi yeni tedbirlerin alınmasına neden oldu. Devlet tarafından kamu bankaları arasında yaşanan faiz yarışı durdurulacak ve kredi maliyetlerinin daha aşağılara gelmesi sağlanacak.

Bankalar Arası Rekabetin Sonucu

Kredi hacmi artırılmasından sonra bankaların bu hacimleri karşılamaları için mevduat hesaplarına verdikleri önem diğer bankacılık hizmetleri fiyatlarında yükselişe neden oldu. Özellikle Kredi Garanti Fonu garantili kredilerden daha fazla faydalanabilmek için bankalar teminat göstermek amacıyla mevduat hesaplarında müşterilerine yüksek faiz imkanı sundu.

Kişilerin bu faiz oranlarına karşı yüksek kazanç düşüncesi ile bankalara yatırdığı birikimleri banka tarafından KGF ile kredi kullanılmasında teminat olarak kullanılıyor. Toplamda %15’leri bulan mevduat faiz oranlarından dolayı banka bu giderini karşılamak için kredi faizleri ve masraflarında artışa gitti.

Devletin el attığı bu durum için çözüm bankaların ihtiyacı olan nakit paranın yurtdışında güvenilir kaynaklardan karşılanması ile oluyor. Sağlanan bu fonlar ile reel sektöre verilen kredilerin önündeki engeli kaldırmayı sağlayacak. İç piyasadaki faiz sübvansiyonu desteklenerek faiz yarışına bir son verilecek.

Ekonomi Bakanı Zeybekçi ‘nin Açıklamaları

Yapılan açıklamaya göre faizlerin düşmesinin ülke içi ekonomiye can katacağı ve bu yönde bir çalışmanın da olduğu belirtildi. Türkiye’nin büyümeyi destekleyici istihdam ve yatırımları artırıcı adımlar attığını ve bu kapsamda bankalar arasındaki rekabetin ekonomiye olumsuz yansıtmasını engellemeye çalıştıklarını belirtti. Ayrıca Zeybekçi şunları da söyledi;

  • Merkez Bankası tarafından verilen faiz kararları hükümet tarafından destekleniyor.
  • Hedef faizlerin düşmesine ülke içi ekonominin ihtiyacı olduğu biliniyor.
  • Mevduat faizlerine göre kredi faizlerinin yükselmesi normal bir durum ancak kredi çeken banka müşterileri de bu durum karşısında zorlanıyor.
  • Ayrıca bunun bir yaptırım değil teklif olduğuna da Bakan Zeybekçi açıklamalarında yer verdi.

Bankaların Anlaşması Gerekiyor

Ekonomi Bakanı Zeybekçi yaptığı açıklamalara ek olarak beklentilerinin bankaların kendi aralarında bu sorunu çözmeleri olduğunu ifade etti. Hükümet olarak verilen baskının yanı sıra bankaların bir çözüm masasında oturup anlaşmaları banka içi ekonomik faaliyetlerin zarar görmemesi açısından daha sağlıklı bir durum olacağı belirtiliyor. Bu yönde bir çalışmanın da olduğunu ve bankaların bu durumu aralarında halletmelerinin sağlanacağı da belirtildi.Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası E-Vadeli Hesap başlıklı makalemizde E-Vadeli Hesap ve Garanti Bankası hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git