Yurt Dışında Yaşayan Türkler Konut Kredisi Alabilir Mi?

Yurt Dışında Yaşayanlar Konut Kredisi Alabilir Mi?

Yurt içinde yaşayanlar kadar yurt dışında yaşayan Türkler de ev sahibi olabilmenin hesaplarını yapmaktadır. Konut kredisi alabilme koşulları yurt dışında yaşayan vatandaşlar için de hemen hemen aynıdır. Yurduna geri dönüp kendi evine yerleşmek isteyen ancak halen Yurt Dışında Yaşayan Türkler Konut Kredisi Alabilir Mi? sorularına cevap aranmaktadır. Evet, yurt dışında yaşayan bir Türk vatandaşı da Türkiye’deki bankalardan konut kredisi alabilmektedir. Konut kredilerinden başka ihtiyaç kredileri de kullandırılabilmektedir.

Yurt dışında yaşamakta olan ve bankadan alacakları ihtiyaç kredisi ile Türkiye’den bir ev satın alabilmek isteyenlerden bankalar ipotek edebilecekleri bir yerin olmasını istemektedir. Bu şartın dışında Türkiye’de yaşayan birinin de kredi çekecek kişiye kefil olması gerekmektedir. Bu iki koşul yerine getirilebiliyorsa herhangi bir bankadan ev kredisi alınabilmektedir. Kredi talep eden kişinin yaşadığı ülkedeki kredi notu da değerlendirmeye alınmaktadır.

Yurt dışındaki borçlarda ödeme sorunu yaşanmadıysa yurt dışında yaşayanlara Türkiye’deki bir bankadan kredi alınabilmesi kolaylaşacaktır. Bankaların yurt dışında yaşayanlara verdiği mortgage kredilerinden tüzel kişiler değil sadece gerçek kişiler yararlanabilmektedir. Vergi kimlik numarası, T.C. Kimlik Belgesi ya da pasaportun fotokopisi, yurt dışındaki ikamete ait belge, ikamet adresi, çalışılan yerden alınmış onaylı gelir belgesi, kullanılmakta olan kredi kartına ait son üç ayın hesap özeti, tapusu fotokopisi ile bankaya müracaat edilebilmektedir. Yurt dışındaki yaşamakta olup kazançlarını Türkiye’de ev alarak yatırıma çevirmek isteyenler için konut kredileri ciddi talepler görmektedir.

Yurt dışında yaşayanlara özel kredi projelerinden sabit taksitlerle veya değişken faize sahip mortgage paketiyle kredi kullanmak isteyenler 500 Bin Türk lirası, 20 yıl vade ile kredi çekilebilmektedir. Mortgage adı da verilen konut kredilerini kullananların satın aldığı ev banka tarafından ipotek edilmektedir. Kredi aylık taksitleri aksatılmadan ödenmelidir. Ödenmeme durumunda ipotekli konut belli bir sürenin ardından banka tarafından satışa çıkarılabilmektedir.Bir önceki yazımız olan Ciro Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Sayfa başına git