Yurtdışında Kredi Kartı

Kredi Kartı Yurtdışında Nasıl Kullanılır?

Günümüz çerçevesinde nakit paralar taşımak son derece tehlikeli olabildiğinden dolayı kredi kartları daha çok tercih edilir bir hal aldı. Bu nedenle kredi kartı beraberinde harcamaların yapılması bir çok sektörde ve yine birçok iş yerlerinde geçerlidir. Bunun sonucunda kredi kartını yurt dışına kullanıp kullanmayacağını merak eden müşterilerde de çoğalmalar yaşandı. Evet kullanabilirsiniz. Peki nasıl oluyor? Yurt dışında kredi kartı kullanabilmeniz mümkün ancak kartların MasterCard veya yine Visa uyumluluğunun bulunması gerekenler arsındadır. Dünyanın birçok noktasında işlem yapma fonksiyonuna sahip olan bu kartlar yine bu bankalara üye olmuş bankaların kredi kartlarını da kullanmalısınız.

Ulusal Olarak Geçerli

Birçok ulusal noktada MasterCard ve beraberinde Visa uyumlu kartlar geçerli olduğundan dolayı bir problem yaşamayarak dilediğiniz noktada kredi kartınız ile harcama yapmanız mümkündür. Ancak bu bahsi geçen kartların yine aynı oranda yurtdışı kullanımlarına da açık olmaları önem arz eder. Bankanıza da danışıp yurtdışına açık olup olmadıklarını da öğrenmeniz mümkündür. Yurtdışında kredi kartı kullanımı en sık kabul edildiği ülke ABD’dir. Çipli kart sistemlerine de henüz geçilmediği bilinenler arasında yer alıyor. Yurtdışı harcamasından oluşmakta olan ekstre borcu da yine genle anlamda TL olarak oluşur. Yurtdışında gün içerisinde yaptığınız harcamalar ise yine o gün geçerli olan kur üstünden değerlendirmeye alınıp TL cinsine dönüştürülüp ekstrenize koyulur. Bazı çeşitli bankalar da yaptığınız bahsi geçen bu harcamaları o ülkenin ara biriminden ekstrenize de tam olarak yansıtabiliyor.

Papağan Cihazına Dikkat

Yurtdışında kredi kartı ile  harcama yapıyorken dikkat etmeniz gereken unsurlarda var elbet. Bunun sebebi yurt dışında kötü niyetli olan çeşitli mağazalar da yine ödeme anında papağan ismi verilen cihaz ile kredi kartınızı okuyup bilgilerinizi ele geçirebiliyorlar. Yapmanız gereken işlem oldukça dikkatli olmanız ve yine ödeme işlemini gözünüzün önünde gerçekleştirmelerine izin vermenizdir. Bahsi geçen bu cihaz da yine POS cihazından farklı olduğundan dolayı önünüzde yapacakları bir çeşit işlem olmaktan çıkıyor. Dikkat etmeniz gerkeen husus da ödeme anında sizden komisyon almamalarıdır.Bir önceki yazımız olan Ciro Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Sayfa başına git