Yurtdışından Türkiye’ye En Uygun Para Transferi

Yurtdışından Türkiye’ye Para Transferi İşlemi

 
Almanya’ya yurdumuzdan ilk konuk işçinin gidişinin üstünden 50 seneden fazla vakit geçti. Son elli yılda sadece Almanya değil, hemen hemen dünyanın her noktasına işçi yollar olduk. Yurtdışında ikamet eden yurttaşlarımızın ülkemize para yollamaları ise hep güç oldu. İlk senelerden sonra merkez bankası önderliğinde oluşturulan işçi döviz hesaplarıyla bir araya getirilen paralar Türkiye’ye aktarma yapılırken, Türkiye bankalarının yurtdışı şubeleri ve western union yada moneygram vb. Para aktarma hizmeti veren aracılar da yurtdışından ülkemize para yollarken tercih edilen yöntemler oldular. Ek olarak, ülkeye gelen bir tanıdık aracılığıyla küçücük oranları rica minnet yollamak da yoğun müracaat edilen metotlardan bir tanesiydi.

Dünya bankası istatistiklerine nazaran yurtlarından uzakta ikamet eden göçmen insanların sayısı 250 milyonun üstünde ve bu kişilerin ailelerine yolladıkları kayıtlı para tutar i $600 milyar dolaylarında. Bir diğer deyişle, yurtdışından yollanan para tutarı hemen hemen Türkiye ekonomisine denk. bu nedenle, yurtdışından para yollama yalnızca Türkler için değil başta Çinliler ve Hintliler olmak üzere tüm dünya için ciddi bir sorun. Ek olarak, para aktarma firmalarının da işine yarayan bir pazar. Bu zamana dek yurtdışından para yollama mevzusunda adı en yaygın duyulan iki acente western union ve moneygram’dı. Şuan bu firmalara bir yenisi daha ilave edildi: transferwise. Bu makalemizde bu 3 firmayı mukayese ederek yurtdışından ülkemize en hesaplı para yollama yolunu bulacağız. 

Yurtdışından para yollanması mukayesesi yapabilmek amacıyla, Berlin’de ikamet eden Mehmet Abı’nın, bursa da ikamet eden annesine 1000 Euro para yollayacağını düşünelim. Mehmet abi, ucuza para yollayabilmek için prosedürleri internet üstünden yapacak. Annesi de atm’den yahut herhangi bir şirketten oğlunun Almanya’dan yolladığı parayı alacak.

Evvela, ülkemizde de yoğun firma ağına sahip western union ile başlamış olalım. Mehmet abi, western union ile ülkemize para yolladığında, 14. 90 Euro fiyat tahsil edecek. Mehmet abinin annesi ise parayı western union firmasından çektiğinde 3131. 60 Türk Lirası alacak. Halbuki şu anda 1000 Euro’nun piyasa karşılığı 3208. 60 Türk Lirası. Bir diğer deyişle Mehmet abinin 14. 90 Euro para yollama ücretinin dışında, annesi de 77 Türk Lirası bir diğer deyişle 24 Euro kur çevrim farkı (komisyon) tahsil edecek. Western union ile Türkiye’ye para yollamanın maliyeti Mehmet abi ve annesi üzere totalde 38. 90 Euro olacak. Şayet, Mehmet abinin annesi yurtdışından yollanan parayı şirketten 1000 Euro şeklinde teslim alırsa, para yollama bedeli 14. 90 Euro ile kısıtlı olacak.

İkinci yöntemimiz, ülkemizde Denizbank, Bankaysa ve Kuveyt Türk’ün acenteliğini icra ettiği moneygram aracılığıyla olacak. Mehmet abi, moneygram ile ülkemize para yolladığında, 24. 00 Euro bedel tahsil edecek. Mehmet abinin annesi ise parayı moneygram firmasından aldığında 3003. 93 Türk Lirası alacak. Halbuki şu anda 1000 Euro’nun piyasa karşılığı 3208. 60 Türk Lirası. Bir diğer deyişle Mehmet abinin 24. 00 Euro para yollama ücretinin dışında, annesi de 205 Türk Lirası bir diğer deyişle 64 Euro kur çevrim farkı (komisyon) tahsil edecek. Moneygram ile ülkemize para yollamanın maliyeti Mehmet abi ve annesi için totalde 88 Euro olacak. Şayet, Mehmet abinin annesi yurtdışından yollanan parayı şirketten 1000 Euro şeklinde teslim alırsa, Türkiye’ye para yollama bedeli 24 Euro ile kısıtlı olacak.

Türkiye’ye yurtdışından en uygun ücretle para gönderme işlemi hangi şekilde yapılır ? sorunuza cevap olmaya çalıştık.Bir önceki yazımız olan Pos Cihazı Komisyon Oranları başlıklı makalemizde pos cihazı komisyonları ve pos komisyon oranı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git