Ziraat Bankası Altın Hesabı

İnsanların ellerinde bulunan yüklü miktarda paraların değer kazanmaları için bankalara yatırılması önerilir. Gereken araştırmalar yapılarak kendilerine en uygun bankayı seçmeleri izlenecek olan en doğru yoldur. Ziraat Bankasından açılan Ziraat Bankası altın hesabı sayesinde gram olarak altın alma imkânı sizleri beklemektedir. Gram altın işlemlerine baktığımız da 995/1000 saflık derecesi bulunurken, vadesiz altın mevduatı işlemi gerçekleştirirken 1000/1000 saflıktaki altın karşılığı ile gerçekleştirilmektedir. Gram altını alma işlemleri ile vadesiz ve vadeli altın hesabı açma imkânı sizleri beklemektedir. Gram altın işlemlerinde genel olarak saklama komisyonu alınırken vadesiz altın mevduatı hesaplarında herhangi bir komisyon alınmamaktadır.

Vadesiz altın mevduat hesabı açtırmanın bir diğer avantajı da hesap üzerinden herhangi bir işletim ücretinin alınmamasıdır. Kolay bir şekilde yapılan altın alım satımları gibi pek çok işlemde vergi kesintisi ya da komisyon ücreti de alınmamaktadır. İnternet şubesinden gram altın alınırken en fazla 3000 gram altın alma hakkı verilmektedir. Gün içine bakıldığında da altın hesabını üzerinden günde en çok 6 kere işlem yapılmasına izin verilmektedir. Açılan Ziraat Bankası Altın hesabı sayesinde müşterilerin belirledikleri miktar ve tutar ile şubelerden veya internet üzerinden altın alma işlemi sağlanır. Bunun için gereken talimatlar bankaya verilir. Böylece düzenli alım sağlanarak, birikiminize birikim katabilirsiniz. Altın hesabından bilinmesi gereken belli bilgiler vardır. Bunların arasında öncelikli olarak hesap açtırılması ile fiziki olarak altın alma ya da teslimat işlemleri gerçekleştirilmemektedir. Birikim hesabında toplanan altınlar 1000/1000 saflık derecesine sahiptir.

Altın hesapları arasında sıkça tercih edilen bir diğer hesap türü de Vadeli altın mevduat hesabıdır. Genel olarak hesabın avantajlarına ve özelliklerin bakıldığında ilk olarak bizleri oldukça avantajlı bir hesap karşılamaktadır. Vadeli hesaplar 30 ve 400 gün olarak belli aralıklara sabit olan vadeli mevduat hesabı olarak adlandırılmaktadır. Açılan Ziraat Bankası Altın hesabı özelliklerine bakıldığında minimum açılış tutarı 10 gram olarak belirlenmiştir. 10 gram altında hesap açılması mümkün değildir. Altınların herhangi bir çalıntı ya da kaybolma riski olmadan altınlarınızın değerlendirilmesi sağlanır. Altın olarak faiz getirisi de insanlara cazip gelen diğer bir ayrıntıdır.

 Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Bankası Altın Hesabı başlıklı makalemizde altın hesabı, Yapıkredi Bankası ve Yapıkredi Bankası Altın Hesabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git