Ziraat Bankası Büyüyen Çocuk Fonu

Ziraat Bankası çocuklarının geleceğini düşünen ebeveynler için özel çocuk fonu hazırladı. Birikim amacı olan fon orta ve uzun vadede yatırım amaçlı da kullanılabiliyor. Fonu tahvil ve bonolardaki yüksek getiri avantajından faydalanmak için kullanabileceğiniz gibi piyasa dalgalanmalarını da takip ederek yatırım yapılması mümkün oluyor.

Doğru Yatırım Stratejisi İle Çocuk Fonu

Yatırım yapılması planlanan sermaye piyasası araçlarını seçerken risk ve getiri değerleri hesaplaması yapılıyor. Türkiye ve ya özel sektör ile yabancı ülkelerin ihraç ettiği Eurobondlar alınarak çocuk fonu değerlendirilmesi yapılması diğer bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Çocuklarının geleceklerini kurmak için biriktirdikleri paranın zamana karşı kayıp yaşamaması için yatırım araçları ile değerlendirmek isteyen ebeveynler ortaklık paylarını BIST Tüm Endeks kapsamında bulunan ihraççı paylar arasından seçebilir. Ayrıca istenirse yabancı yatırım araçları da fon portföyüne dahil edilebiliyor. Kullanılacak fon portföyünde bilinmesi gereken husus kullanılacak yabancı paranın sermaye piyasası fon toplam değerlerinden %80’i geçemez.

Büyüyen Çocuk Fonu Özellikleri

Ziraat Bankası tarafından çocuklarının geleceklerine yatırım yapmak isteyen kişiler için hazırlanan büyüyen çocuk fonu özellikleri şu şekilde;

  • Çocuk fonu birikim amaçlı ve orta ile uzun vadede yatırım için uygundur.
  • Fona katılım yapılabilmesi için 18 yaşını doldurmamış çocuk için açılan hesaba katılma payı alım işlemi yapılması gerekiyor.
  • Hesabın açılabilmesi için gerekli olan bir diğer husus ise çocuğun velisi, vekili yada vasisinin kabul ettiği üçüncü şahıslar işlem yapabilir.
  • 18 yaşını doldurmayan çocuklar için açılan çocuk fonu içerisindeki katılma payları tamamen yada kısmen fona iadesi yada tahsilatı veli tarafından yapılabilir.
  • Daha önce kendisi adına Ziraat Bankası Çocuk Fonu açılmış kişiler 18 yaşını geçtikten sonra kendi adlarına fon alımı ve katılma yapı alım satım işlemlerini herhangi bir Ziraat Bankası şubesi içerisinde yapabilir.
  • Velilerin çocukları için açtıkları fon için çocuğun 18 yaşını doldurmadan bozdurulmaması yönünde bir şart koyabilirler.
  • En az işlem adedi olarak 500 pay, alım ve satım işlemleri için 500 pay ve katları ile işlem gerçekleşiyor.
  • Düzenli fon alımı talimatı veren kişiler en az 50 TL ve en fazla 10 bin TL şeklinde talimat verebilirler.
  • Büyüyen Çocuklara Yönelin Fon hesabı açan kişilerin hesaba yatırdıkları parayı açılış tarihinden 2 yıl geçmeden fona iade etmesi gerekiyor. Eğer bu süre içerisinde idare edilmezse satış tutarı üzerinden %2 komisyon kesiliyor.


Bir önceki yazımız olan Banka Borcu Olan Kişilere Müjde! başlıklı makalemizde Banka Borcu, Kredi Kayıt Bürosu ve Varlık Yönetim Şirketi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git