Ziraat Bankası Günlük Kredi

Bir devlet bankası olan Ziraat bankası kurumsal müşterileri için farklı kampanyalar sunuyor. Özellikle işletmelerin ani para ihtiyaçlarına karşı günlük kredi verme kampanyası başlattı. Kısa süre içerisinde eline geçen kredileri ile ödemelerini yapan işletmeler daha sonrasında ödemesini kolay vade seçenekleri ile yapabiliyor.

Günlük Kredi Detayları

  • İşletmelerin gün içi anlık para ihtiyacı için kullanılabilir. Örneğin havale sorunlarında, açık provizyonlarda vs.
  • Önlem amaçlı olarak günlük krediye önceden başvurursanız aniden ihtiyacınız olduğu anda Ziraat Bankası hesaplarına yada farklı banka hesaplarına anında para aktarımı yapılabilir.
  • Kredi vadesinin 1 gün olmasından dolayı günlük kredi olarak adlandırılıyor. Yani çekilen kredi miktarının gün sonunda tekrar ödenmesi gerekiyor.
  • Eğer gün sonunda öderseniz size verilen imkanlardan faydalanabiliyorsunuz ancak gün sonunda ödenmezse Standart Ticari Kredi statüsüne geçerek ihtiyaç kredisi faizi ve vade seçenekleriyle kredi masrafları alınıyor.
  • Günlük krediyi kullanmak isteyen işletmenin daha öncesinden Ziraat Bankası hesabı bulunması gerekiyor. Ayrıca Ziraat Bankası’nda kredi geçmişi bulunması gerekiyor aksi halde günlük kredi imkanından faydalanılamıyor.

Hangi Durumlarda Kullanılabiliyor?

Ziraat Bankası günlük kredi genellikle iki harcama için daha sık kullanılıyor. Bunlar provizyon açığı ve havale sorunları olarak karşımıza çıkıyor.

İşletmelerin ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile çeşitli bankalara ödemeler yapıyor. Provizyon ise yapılan ödemeye verilen onay olarak tanımlanır ancak provizyon açığı bankanın bazı sebeplerden dolayı ödemeye onay vermemesi olarak tanımlanır. Genelde sistemsel sorunlardan kaynaklanan bu problem acil ödenmesi gereken ihtiyaçların oluşmasına neden olur. Bu durumda Ziraat Bankası günlük kredi ile bu ihtiyaç karşılanıyor.

Havale Sorunları

Ticari işlemler için günümüzde hala sıklıkla kullanılan bir ödeme yöntemi olan havale bazı durumlarda sorun çıkarıyor. Yapılan havale talimatı işleme alınıyor ve hesaptan para çekiliyor ancak sistemsel bir sorundan dolayı para aktarımı olmuyor. Genelde iki banka arasında bir yerde kalıyor diye tanımlanan bu durumda hem nakit olarak çekme imkanı bulamıyor hem de havale yapma imkanı bulamıyorsunuz.

Havale işlemlerinin aksamasından dolayı acil nakit ihtiyacı olan işletmeler günlük kredi ile bu sorunlarını çözüyorlar. Daha sonrasında bankanın havale sorununu çözmesi ile hesaba tanımlanan para gün sonunda Ziraat Bankası’na aktarılarak sorun çözülmüş oluyor.Bir önceki yazımız olan QNB Finansbank İki Bayram Arası ATM Kampanyası başlıklı makalemizde ATM'den para çekme ve QNB FİNANSBANK hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git