Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

            Hayvancılık kredileri büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, kümes hayvancılığı ve arıcılık yapmak isteyen kişilere devlet tarafından verilen kredilerdir. Sıfır ( 0 ) faizli ve uzun vadede geri ödeme olanakları ile, devlet bankaları tarafından verilemektedirler.Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi de bu alanda ön plana çıkan kredi türlerinden birisi.

            Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Damızlık süt hayvancılığı kredileri, küçükbaş süt hayvancılığı kredisi, büyükbaş süt hayvancılığı kredisi, damızlık düve yetiştiriciliği kredisi, büyükbaş besicilik kredisi, damızlık etçi sığır yetiştiriciliği kredisi, damızlık kanatlı yetiştiriciliği kredisi, safkan at ve arıcılık kredisi yetiştiriciliği kredisi olarak birçok çeşidi vardır.

            Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi ile 10 büyükbaş veya üzerinde işletme kurmak isteyenler yada 25 ile 50 arası küçükbaş hayvanı süt için yetiştirmek isteyen işletmeler kredi alabilmektedir. Ziraat Bankası şubesine yapılacak olan yatırımın inşaat ruhsatı alındıktan sonra yatırım projesi dosyası ile başvuru yapılmaktadır. Dosya incelendikten ve eksiklikleri tamamlandıktan sonra kredi komisyonu tarafından onaylanır ve kredi sözleşmesinin imzalanması gibi işlemler yerine getirilir. Banka toplam yatırımın %60 – %75 kadarını kullanmanıza izin vermektedir.

            Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi ile hayvan alımı için %75 oranına kadar kredi vermektedir. Hayvan Alım Senedi ve Hayvan Proforma faturası kullanılarak başvuru yapılmaktadır. Birçok çiftçinin aldığı tarım kredileri ise yem ve bakım gibi ihtiyaçların giderilmesi için bankanın uygun gördüğü kadar kredi alınabilmektedir.

            Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi ile ilgili kişinin daha iyi bilgi sahibi olabilmesi için şubelerden başvuru imkanı sunulmaktadır. Kredi başvurusu için gerekli olan belgeler ise gerçek kişilerde nüfus cüzdanı, çiftçi belgesi, işletme belgeleri tapu kaydı, kira kontratı gibi, krediye karşılık gösterilecek teminatlarla ilgili belgeler yer almaktadır.

               Tüzel kişilerde ise gerçek kişilerden farklı olarak Oda kayıt belgesi, Vergi levhası, bilanço ve gelir tabloları, noter onaylı imza sirküleri istenilen belgelerdir.

 Bir önceki yazımız olan Kefilsiz, Belgesiz, Masrafsız Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde kefilsiz kredi, kefilsiz kredi verenler ve masrafsız kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sayfa başına git