ZİRAAT BANKASI İHTİYAÇ KREDİSİ

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası İhtiyaç kredisi, Türkiye’de en sık kullanılan ihtiyaç kredilerinden biridir. Ziraat Bankası ekonomik yönden sıkıntı yaşayan vatandaşlara destek olmak adına uygun vadede ve düşük faizde ihtiyaç kredisi imkanı sağlamaktadır. Bu sayede Ziraat Bankası kar marjını yüksek tutmuş olur. Kredi notu, diğer bankalar için önemli olduğu kadar Ziraat Bankası içinde son derece önemlidir. İhtiyaç kredisi, kişinin aylık gelirine göre esneklik gösterir.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Özellikleri

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi adı altında; tüketici kredisi, indirimli tüketici kredisi, masrafsız tüketici kredisi, eğitim kredisi, tüketici avans kredisi, yasa kapsamında ipotekli bireysel finansman kredisi verilmektedir. En fazla tercih edilen, Ziraat Bankası tüketici kredisinin özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Paraya ihtiyaç duyduğunuz her konuda tüketici kredisini kullanabilirsiniz.
 • 48 aya varana kadar vade yaptırma hakkına sahipsiniz.
 • Ziraat Bankası tüketici kredisi faiz oranı aylık 1,19 olarak belirlenmiştir.
 • Tüketici kredisini ayda bir ödeme seçeneği dışında, 3 ayda bir ödeme seçeneği ile geri ödeyebilirsiniz.
 • Bazı durumlarda kefil ve ya ipotek şartı aranabilir.
 • Kredinizin vadesi süresince hayat sigortası yapılmaktadır.
 • Kredi tahsil ücreti, alacağınız kredi miktarının yüzde 0,05’i oranındadır.

 

 Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları ve Hesaplama

Ziraat Bankası, kişilere kredi imkanını sağlarken, bunu kurmuş olduğu katılım bankası aracılığı ile yapar. Ziraat Katılım Bankasından helal kredi almak isteyen kişiler, almış oldukları kredileri banka çalışanları görüşerek belli bir ücret karşılığında taksitlendirebilirler. Emekli vatandaşlar maaşlarının 8-9 katına kadar hiçbir evrak ve kefil gerekmeksizin düşük faizlerde ihtiyaç kredisi sahibi olabilmektedirler. Aynı zamanda konut sahibi olmak isteyen emeklilere 120 vadeye kadar kredi olanağı tanınmaktadır.

Emekli maaşını Ziraat Bankasından alan bir kişi 20.000 TL tutarına kadar ihtiyaç kredisini düşük faizler ile alabilir. Ziraat Bankasının ihtiyaç kredi faiz oranı yüzde 1,11’dir. 20.000 TL’ye kadar 48 ay vadeli geri ödeme şansı bulunmaktadır. 20.000 TL tutarında krediyi 48 ay taksitlendirmek istiyorsanız ödemeniz gereken tutar aylık 565 TL olacaktır. 3 ayda bir ödeme seçeneğini kullanan kişi içinse bu tutar 1,685 TL’ye çıkmaktadır. Aynı zamanda banka bu işlemler için 100 TL masraf kesecektir.

Emekli olmayan kişiler için ihtiyaç kredisi faiz oranı ise yüzde 1,16’dır. 20.000 TL kredi çekmek isteyen kişi, 48 ay vadeli şekilde bunu ödemek istiyorsa her ay ödemesi gereken tutar 565 TL’dir. 3 ayda bir ödeme imkanında yararlanmak isteyen kişi için bu tutar 1,725 TL olacaktır.

 

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Başvuru için gerekli belge ve şartlar

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi başvurusu için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Aynı zamanda başvuru esnasında istenen bazı evraklar vardır. Gerekli belgeler şu şekildedir;

 • Ziraat Bankası şubelerinden temin edebileceğiniz bireysel başvuru formu,
 • Nüfus cüzdanı veya sürücü belgesinin aslı ve ya fotokopisi,
 • Adresinizi gösteren ikametgah belgesi ( Son döneme ait bir faturanız da olabilir),
 • Kişi serbest meslek sahibi ise bağlı olduğu odadan almış olduğu üyelik belgesi,
 • Kişi emekli ise, SGK kimlik belgesi ve fotokopisi,
 • Maaş bordrosu veya vergi levhası benzeri maaş gösteren belgeler,

Tüm bunların dışında şubeler krediye özgü farklı belgeler de isteyebilmektedir.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için çok sayıda yol bulunmaktadır. Kişiler Ziraat Bankasının internet şubelerinden başvuru yapabileceği gibi Ziraat Bankasının bölgesel şubeleri aracılığı ile rahatlıkla kredi başvurusunda bulunabilirler. Telefonlara yüklenebilen Ziraat Mobil uygulaması sayesinde kredi başvurusu yapabilmek mümkündür. Aynı zamanda Çağrı Merkezlerine ulaşarak kısa bir süre içinde kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Ziraat Bankası mevduat hesabına sahip olan kişiler, bankamatikler yardımı ile kredi başvurusunda bulunabilir.

İnternet sitesinden kredi başvuru yapmak isteyen kişiler; kredi tipi, kredi vadesi, kredi tutarı, aylık gelir, kimlik bilgileri gibi bilgileri girerek kolaylıkla kredi başvuru talebinde bulunabilirler. Kişi Ziraat Bankası müşterisi ise müşteri numarasını girmesi gerekmektir.

SMS ile kredi başvurusu Ziraat Bankasının getirdiği yeniliklerden biridir. Günümüzde krediye olan ihtiyacın fazla olduğu göz önünde bulundurularak, kişilerin kredi başvurusu yapma imkanlarını arttırmak gerekmektedir.Bir önceki yazımız olan GARANTİ BANKASI İHTİYAÇ KREDİSİ başlıklı makalemizde Garanti ihtiyaç kredisi, garanti kredi başvurusu ve ihtiyaç kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git