Ziraat Bankası KOSGEB Makine Teçhizat Kredisi

Ziraat Bankası tarafından yerli ürünlerin desteklenmesi için hazırlanan KOSGEB destekli kredi makine alımlarında banka müşterilerine sunuluyor. Yeni ve yerli makine alımlarında geçerli olacak olan KOSGEB makine teçhizat kredisi diğer KOSGEB kredilerinden daha avantajlı faiz oranları sunuyor.

KOSGEB Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği

Yeni ve yerli makine alacak şirketlerin KOSGEB veritabanına kayıtlı ve imalat sanayinde faaliyet gösteriyor olması gerekli. Diğer yandan yasaklı olmayan işletmeler bu indirimli faiz oranlarından faydalanabiliyor. Sadece yerli makine alımlarında geçerli olan bu desteği aşağıdaki özelliklere sahip olan kişiler alabiliyor;

  • KOSGEB veritabanına kayıtlı, güncel KOBİ Beyannamesi olan şirketler,
  • Mali bilançosu yada yıllık satış hasılatı 40 milyon TL’yi aşmayan şirketler,
  • 250’den az çalışanı olanlar,
  • Ticaret ve Sanayi Odası, Sanayi Odaları yada Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan birine kaydı olan,
  • SGK ve vergi borcu olmayan ile mahsup edileceğine muvafakat eden gerçek yada tüzel kişiliğe sahip olan işletmeler faydalanabilecekler.

Üretim sektöründe iş yapan ancak çok büyük olmayan işletmelerin piyasadaki varlıklarını korumaları ve daha etkin rol almalarını sağlamak amacıyla Ziraat Bankası KOSGEB makine teçhizat kredisi faiz desteği veriyor.

Ziraat Bankası KOSGEB Desteği Özellikleri

Banka tarafından yukarıdaki özelliklere sahip işletmelerin bu faiz desteğini hak etmeleri halinde yurtiçinden alınan yeni ve yerli makineler için gerekli kredi veriliyor. Diğer yandan krediye ilişkin faiz maliyetini ise KOSGEB karşılıyor. İşletme başına fatura tutarlarını aşmamak şartı ile azami 1.500.000 TL kredi alınabiliyor. Alınan kredilerin ödemesi ise ilk 6 ayda ödemesiz sonraki her 3 ayda eşit taksitler halinde toplamda 36 ay vade ile yapılıyor.

Alınacak olan kredilerin yurtiçinde yerli ve sıfır makinelerde kullanılmadığı tespit edilmesi halinde verilen kredi faiz oranıyla birlikte alınmasının yanı sıra bir takım cezai işlemler de uygulanıyor. Kredi notu düşen işletmeler diğer bankalardan da KOSGEB destekli kredi almakta daha fazla güçlük çekiyor. Sonuç olarak işletme aldığı krediyi verilen şartlar dahilinde kullanmazsa tüm finansal desteğini kaybetmiş oluyor. Ziraat Bankası tarafından verilen KOSGEB düşük faizli kredilerden faydalanmak için ise sadece banka şubeleri üzerinden başvuru yapılabiliyor.Bir önceki yazımız olan QNB Finansbank KrediGO Uygulaması Detayları başlıklı makalemizde KrediGO ve QNB FİNANSBANK hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git